مزایا و معایب کراتینه کردن مو را قبل استفاده از آن بدانید – دترلند

حتی خشکی مو باعث موخوره های شدید در مو و خرد شدن تارها میشود که بعد از مدتی موی بی جون و ناراحت کننده ای خواهید داشت. در صورتی که آسیب دیدگی موهای شما خیلی شدید نباشد و امکان رنگ کردن مو وجود داشته باشد ، می توانید قبل از کراتینه در همان روزی که کراتینه می کنید موهایتان را رنگ کنید. به همین سبب کراتین با مواد کراتینهای که دارای درصد کمی فرمالدئید است به آنها پیشنهاد میشود. پس از گذشت این زمان موهایتان را با آب گرم بشویید. کراتین توسط کراتینوسیتها سنتز میشود و در آب نامحلول است، بنابراین نفوذناپذیری و محافظت از مو را ایجاد میکند. سلولهای پوست با سیمان بین سلولی، غنی از لیپید و پروتئین به هم متصل میشود. همانطور که گفتیم کراتینه کردن مو یعنی اضافه کردن پروتئین به بافت مو؛ خوب اینکه خیلی هم خوب است! همانطور که گفته شد قدرت صاف کردن مواد کراتینه مو در مادهای به نام فرمالدئید است. هر دوی این محصولات یا اصلا فرمالدئید ندارند یا حاوی مقدار کمی از آن هستند.

یکی از مهم ترین نکاتی که اخیرا خیلی هم خبرساز شده ایمنی محصولات کراتینه مو است چون برخی از این محصولات حاوی مقادیر خطرناکی فرمالدئید هستند. هر سلول از بستههای دستهای تشکیل شده است که در یک جهت قرار دارند. کراتینهای موی انعطاف پذیر و کشسان پلهای دی سولفید بین حلقهای کمتری نسبت به کراتینهای موجود در ناخنها، سمها و ناخنهای پستانداران (ساختارهای همولوگ) دارند که سختتر و مشابه نمونههای دیگر آنها در سایر طبقات مهره داران است. قشر: یکی از اجزای اصلی مو، حاوی زنجیرهای طولانی کراتینه است که به مو قابلیت ارتجاعی، انعطافپذیری و نرمی میدهد. علاوهبر پیوندهای هیدروژنی درون و بین مولکولی، مشخصه کراتینها وجود مقادیر زیادی از اسید آمینه سیستئین حاوی گوگرد مورد نیاز برای پلهای دی سولفید است که از طریق اتصال متقابل ثابت و حرارتی، مقاومت و سختی بیشتری میدهد. مو از 95٪ کراتین تشکیل شده است، یک پروتئین الیافی، مارپیچی (به شکل مارپیچ) که بخشی از پوست و تمام ضمائم آن (موهای بدن، ناخنها و غیره) را تشکیل میدهد. فضای داخلی محدود به همین دلیل است که مارپیچ سه گانه کلاژن پروتئینی ساختاری که در پوست، غضروف و استخوان یافت میشود، دارای درصد بالایی از گلیسین نیز میباشد. موها و سایر کراتینها از رشتههای تک پروتئینی مارپیچ زخم شده با پیوند داخل زنجیرهای منظم تشکیل شدهاند.

زنجیرهها ضد موازی هستند، با گرایش متغیر غلبه اسیدهای آمینه با گروههای جانبی کوچک و غیر واکنشی، مشخصه پروتئینهای ساختاری است که بسته نزدیک به آنها مهمتر از ویژگی شیمیایی است. جریان خون توسط یک رگ کوچک تأمین میشود که از داخل ساقه مو عبور میکند، بنابراین کلیه عناصر حیاتی مورد نیاز برای سالم ماندن مانند اسیدهای آمینه، نمکهای معدنی یا ویتامینها را برای مو فراهم میکند. اگر موهای فر دارید که سریع وز میشوند، میتوانید برای تقویت حالت موی خود از کرم موی فیتو (pytho) مخصوص موی فر استفاده کنید. از طرفی برای کراتینه کردن مو، موها در معرض حرارت بسیار زیادی قرار میگیرند و موهای سالم نیز در معرض چنین حرارتی دچار آسیب میشوند. علاوه بر ریزش مو، نازک شدن تار مو نیز از عوارض کراتینه مو است، که البته با مراقبت بعد از کراتینه مو، میتوانید این مسئله را هم حل کنید. همان طور که گفته شد برای کراتینه کردن مو روشهای مختلفی وجود دارد که فرد متخصص نسبت به مو و نیاز موی شما، روش مناسب را انتخاب میکند. برخی از پسرها به طور طبیعی تخلخل کمتری دارند و وز شدن کمتری دارند یا اصلا موهایشان وز نمیشود، در حالی که سایر مردان(بهویژه با موهای مجعد)، ممکن است حالتهای ناخوشایند و حالت وز شدن وحشتناکی را تجربه کنند.

همچنین به طور کلی در سلولهای اپیتلیال نیز وجود دارند. پس از آن نیز باید حدود ۵۰ دقیقه دیگر منتظر ماند. سشوار و اتوی مو بهترین ابزاری است که می توانید برای صاف نگه داشتن موهای خود پس از انجام کراتینه مو استفاده کنید. کوتیکول: یک لایه محافظ نازک خارجی است که حاوی قسمت مغذی مورد نیاز برای رشد مو است. آنها مو (از جمله پشم)، لایه خارجی پوست، شاخ، ناخن و سم پستانداران و الیاف مخاطی سم ماهی را تشکیل میدهند. فولیکول مو و پیاز مو یکی از اصلیترین بخشها برای رشد مو به شمار میآیند. ملانوسیتها که در نزدیکی فولیکول مو قرار دارند، رنگدانههایی را به سلولهای کراتینوس موی جدید تزریق میکنند. خزندگان و پتی کراتینها دارای ورقهای پلیسهدار هستند که به هم تابیده شده و سپس توسط پلهای دی سولفید تثبیت و سخت میشوند. تقریباً به همان روشی که پلهای گوگردی غیر پروتئینی باعث تثبیت لاستیک جوشانده میشوند.