کراتین مو چیست و انواع کراتینه مو + مشکلات و عوارض

اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که می خواهید کراتینه کنید، اما نمی دانید که روش درستی است یا نه، با خواندن این مطلب هیچ سوالی در این زمینه برای شما بی جواب باقی نخواهد ماند. اما شما بیشتر از دو بار در سال نمیتوانید از کراتینه مو بهره ببرید. آب چه در حالت مایع و چه در حالت گاز برای شما مضر است، پس اگر روزهای رطوبت بالا در پیش دارید از کراتینه مو صرف نظر کنید. در واقع از کراتینه کردن مو به عنوان یک متد طبیعی برای صاف کردن مو یاد می کنند، این در حالی است که از مواد شیمیایی مضری برای انجام آن استفاده می شود. کراتینه کردن مو یکی از روش های متداول صاف کردن مو و بر طرف کردن وزی موهاست که به آن لقب “صاف کننده معجزه گر” را هم داده اند. با کراتینه کردن مو، موهایی نرم و صاف خواهید داشت و ظاهر جدیدتان تا سه ماه ماندگار است.

بعضی از افراد بر این باورند که کراتینه کردن مو ها برای سلامت کلی بدن فرد و حتی اطرافیانش مضر است؛ بعضی دیگر هم اعتقاد دارند ضرر کراتینه مو آنقدرها زیاد نیست که بخواهند از خیر موهایی صاف و براق که حداقل شش ماه دوام دارد بگذرند. در واقع این که فواید کراتینه کردن مو به مضراتش می ارزد یا بلعکس، به یک دغدغه بزرگ برای بیشتر آقایان و خانم ها تبدیل شده است. از مزایای قابل توجه کراتینه کردن مو این است که دیگر لازم نیست بعد از چند هفته به فکر درمان های دیگر برای موهایتان باشید. در هفته اول بعد از کراتینه کردن مو این امکان وجود دارد که مو ها به دلیل وجود کراتین بیش از اندازه روی خود کمی کدر به نظر برسند. دو، سه هفته پس از کراتینه، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد، موها خشک و شکننده میشوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف میشود؛ بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر دارید پس از دو یا سه بار شستن تامین نشود. خیر ، ولی باعث کم شدن دوام کراتینه موی شما می شود به عنوان مثال اگر قرار باشد با شامپوی سولفات فیری کراتین موی شما 6 تا حتی 9 ماه دوام داشته باشد با استفاده از شامپوهای معمولی این بازه زمانی نصف می شود و کراتینه موی شما زودتر از بین می رود.

این موضوع به این خاطر است که کراتین در فولیکولهای مو نفوذ کرده و آسیب های ناشی از ریشه تا نوک مو را برطرف می کند. افرادی که در اثر عواملی مانند سوختگی ناشی از مواد شیمیایی موی سرشان آسیب دیده است یا موهای دمیج (damage ) دارند، می توانند از کراتینه کردن و احیاء مو جهت ترمیم و تقویت موهایشان بهره ببرند. کراتینه کردن مو، حفرههای ساقه مو را با کراتین پر می کند و موهای شما، دارای ساختار و بافتی نرم تر و براق تر می شوند. کراتینه کردن مو یک فرایند شیمیایی است که موهای وز و مجعد را نرم و درخشان میکند. به دلیل وجود عوارضی که کراتینه کردن مو دارد، برخی افراد از انجام آن برای صاف کردن موهای خود اجتناب میکنند. امروزه نه تنها خانم ها بلکه آقایان هم از روش کراتینه مو برای لخت و صاف کردن دائمی موهای خود استفاده می کنند. فرقی نمیکند که موهای شما مجعد باشد یا فر، صاف باشد یا حالتدار و یا حتی رنگ شده باشد، در هر صورت می توانید این روش را انجام داده و از مزایای کراتینه کردن مو بهرهمند شوید. بگذارید مواد کراتین به خوبی روی موهای شما بخوابد و تثبیت شود.

تمام مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و قبل از حمام 20 دقیقه روی موهای خود بگذارید سپس موها را آبکشی کنید و آرام با سشوار خشک نمایید. همچنین لازم نیست برای اینکه به موهای خود حالت بدهید، حرارت وسیلههای مربوطه مثل سشوار را بیشتر کنید یا از محصولات مختلف استفاده کنید. زمان استفاده از آنها بعد از حمام و هنگام خشک کردن موها با سشوار است. مواد شیمیایی موجود در کراتین مو مثل فرمالدهید بسیار مضر و خطرناک هستند و به نوعی یک ماده تحریک کننده ایجاد سرطان محسوب میشود.بنابراین در استفاده از کراتین مو باید در رعایت موارد ایمنی بسیار توجه به خرج دهید. کراتین مو بسته به مراقبت های بعد از آن می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. داشتن موهای لخت و براق آرزوی بسیاری از خانم ها در این دوره و زمانه است. همین موضوع باعث می شود موهای شما در معرض آسیب کمتری در برابر حرارت و مواد شیمیایی قرار بگیرد.