کراتین و احیای مو

برای کراتینه کردن مو در خانه علاوه بر پروتئین، شما باید مطمئن شوید که به اندازه کافی آهن، ویتامین E ،A ، C و مواد معدنی مانند سلنیوم، مس و منیزیم دریافت کنید تا موهای سالمتری داشته باشید. در عین حال، کراتینه مو یک فرآیند صاف سازی مو به صورت شیمیایی است (معمولاً حاوی فرمالدئید است)، که همچنین با وز شدن مو مقابله میکند، اما نسبت به بوتاکس خاصیت صاف کنندگی بیشتری دارد و همچنین ماندگاری آن بیشتر است. تکنیک کراتینه مو نسبت به روش های دیگر صافی مو، روشی هزینهبر و گران قیمت است. این محصولات عموما قیمت بالاتری نیز دارند. میزان فرمالدهید در این محصولات متفاوت می باشد. فرمالدهید در واقع همان ماده ای است که منجر به صافی تارهای مو می شود. همچنین توجه کنید که در صافی دائم، لایهای روی تارهای مو اضافه میشود که در صورت تکرار مجدد این روش به مرور باعث از بین رفتن موها میشود. همچنین در طول پروسه انجام آن ممکن است دچار سوزش چشم و مجاری تنفسی شوید که جای نگرانی ندارد. این کار را 1 یا 2 بار در هفته انجام دهید. در این صورت میتوانید ۶ ماه تا یکسال از موهای نرم و خوش حالت خود لذت ببرید.

مکملهای کراتین به صورت پودر و کپسول در دسترس هستند و در واقع نمیتوان آنها را در میان محصولات کامل و همچنین بی خطر قرار داد. در مجموع بخواهیم حساب کنیم کراتینهای که در سالنهای زیبایی صورت میگیرد یک روش معمول دارد که تفاوت چندانی با هم ندارند اما شیوههای دیگری نیز وجود دارد که شاید همچون شیوه کراتینه مستقیم مو جوابگو نباشند اما کار نشد ندارد! اکنون که می دانید کراتینه مو چیست، شاید فکر کنید که میتوانید این کار را در خانه نیز انجام دهید. کراتینه مو نیز مانند هر کار دیگری ممکن است علاوه بر فواید ی که دارد ضرر هایی نیز داشته باشد و معمولا هر فرد میزان سود و زیان آن را بررسی می کنند و اگر سود آن بیشتر از ضرر باشد آن را انجام می دهند. علاوه بر این کارشناسان معتقدند سلامت کلی شما در سلامتی موهای شما منعکس شده است؛ بنابراین میبایست یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید که مملو از میوهها و سبزیجات تازه باشد. این محصول مزایا و معایبی دارد که مزایای آن در کفه سنگین ترازو هستند. استفاده از این محصولات جوابدهی مشابهی با شیوه قبل ندارد. از مهمترین عوارض کراتینه مو که قبل از خرید کراتین مو باید بدانید این است که باید این نکته را خاطر نشان کنیم که عوارض کراتین به طور گسترده به اثبات نرسیده است و اگر شما از ساختار کراتین بدون فرمالدئید استفاده کنید، این عوارض به حداقل کاهش پیدا میکند.

همچنین میتوانید بعد از این مدت موهای خود را با شامپو مخصوص کراتین بشویید. روز بعد میتوانید موهای خود را با شامپو بدون سولفات و مخصوص موی کراتین شده بشویید. ابتدا موها را به وسیله شامپو قبل کراتینه جهت شستشوی عمقی مو کامل شستشو دهید مقداری از شامپو رو مو برزید و به آرامی ماساژ دهید سپس موها را شستشو دهید تا کامل کف شامپو پاک شود . نکته :در برخی از انواع کراتین شامپوی قبل و بعد وجود ندارد و تنها ماده کراتین به شما تحویل داده می شود. عوارض کراتین مانند آسیب به مو در صورتی که انجام آن به بیش از دو بار در ساال انجام شود، ظاهر میشود. کراتینه کردن مو یکی از روش های درمان موهای آسیب دیده محسوب می شود که امروزه میان افراد، بسیار رایج است به طوری که سالن های آرایشی، روزانه مشتری های بسیاری را برای انجام کراتین صافی مو، می پذیرند. البته درمان های کراتینه بدون فرمالدئید هم وجود دارند که از اسید گلیوکسیلیک برای صاف کردن موها استفاده می کنند.

بنابراین از آنجا که ساقه موها کمتر دچار آسیب می شود، سریع تر هم رشد می کنند. جواب ساده است ، ما باید بعد از کراتینه مو از شامپوهای فیری سولفات یا همان بدون سولفات استفاده کنیم ، این مدل از شامپوها هیچگونه آسیبی به اثر کراتینه موی ما نمی رساند و حتی هر روز هفته نیز می توان از آن ها استفاده کرد. به دلیل وجود فرمالدهید استفاده از روش کراتینه کردن مو برای خانم های باردار توصیه نمی شود. برای کراتینه کردن مو در خانه شما میتوانید از شامپوهای طبیعی و کاندیشنرهای حاوی کراتین نیز استفاده کنید. از طرف دیگر این دو عضو در بدن انسان نیز، بیشترین نیاز را به پروتئین کراتین دارد. استفاده منظم از این محصولات غنی از کراتین ، موهایتان را ترمیم میکند و باعث صاف شدن و سلامت آنها میشود. سپس موهایتان را از ریشه تا ساقه به خوبی با این روغن ماساژ دهید. به علاوه پس از انجام این تکنیک، تا ۳ یا ۴ روز نباید موهای خود را بشویید. این کار را می توانید به راحتی با دستگاههای اتو خانگی انجام دهید. همه ی مواردی که برای مو به کار گرفته می شوند، ممکن است سبب بروز واکنش های آلرژیک در برخی مصرف کنندگان شوند.