کراتین و احیای مو

بعد از این پروسه موهای شما تا حدود دو ماه قابل کنترل است. هر دسته از موها را باید حدود 7 تا 8 مرتبه اتو بکشید و بعد از اتمام کار اتوی موها نباید موهایتان را خیس کنید. در پایان نیر مقداری نرم کننده روی موهای خود بزنید و موهایتان را آبکشی کنید. همچنین مواد کراتین باید به اندازه ای باشد که موها را کاملا آغشته کند، اما از روی موها نریزد. برخی تخمین میزنند که کراتین زمان خشک شدن موها را بیش از نصف کاهش میدهد. استفاده بیش از حد از کراتین نه تنها نتایج مثبتی ندارد، بلکه عوارض جانبی تخریبی دارد. میتوان گفت هرچه قدر موهای شما بلندتر باشد هزینه کراتینه کردن موهای شما بالاتر میرود، چرا که کراتینه کردن موهای شما وقت بیش تری را میخواهد و همچنین مواد کراتینه بیش تری برای موهای شما لازم است. امروزه مواد کراتین یا محصولات کراتینی وجود دارند که فاقد فرمالدئید هستند ( در عوض از اسید گلیوکسیلیک ها برای صافی مو استفاده می کنند) اما کارایی و ماندگاری آنها به اندازه محصولاتی که حاوی فرمالدئید هستند نیست ، اما حد اقل سلامت شما را تضمین می کنند. اما کراتینه کردن مو، مثل رنگ زدن مو فرآیند آسانی نیست.

مواد اصلی مخصوص کراتین: پس از زدن شامپو، کاده اصلی کراتین به موها زده می شود. بعد از شاپو زدن نوبت به خشک کردن موها میرسد. سپس تمام موها در بالای سر جمع شده، کلاه مخصوص گذاشته میشود و ۲۰ دقیقه صبر میکنند تا کراتین کاملا جذب شود . بعد از ۲۰ دقیقه موها را با حرارت ملایم خشک میکنند. این آسیب نه تنها شامل حال مصرف کننده می شود، بلکه دامن متخصصان و اطرافیان را نیز خواهد گرفت. این روش در برخی افراد با آسیب همراه است و حتی نه تنها زیبایی موهای خود را بیشتر نمیکنند، بلکه باعث وز شدن و آسیب بسیار زیاد موهای خود میشوند. و در پایان روز سوم موها با یک شامپوی بدون سولفات شسته میشوند. همچنین دقت کنید که در این مدت از کش سر یا گیره استفاده نکنید زیرا باعث تغییر حالت مو میشوند. بعد از این که موهای خود را شستشو دادید، هرگز از اتو مو و برس سشوار برای حالت دادن به موها استفاده نکنید. کراتین برزیلی روش بسیار مناسبی برای افرادی می باشد که موهای به شدت فر و مجعد داشته و بلافاصله پس از دریافت رطوبت کم موهایشان حجم گرفته و پف می شود.

افرادی که دارای موهای خیلی نازک یا حتی موهای سالم و ابریشمی دارند، نباید از کراتین استفاده کنند. به همین سبب در روش های نوین احیای مو از جمله کراتین و کراتینه مو از این پروتئین ساختاری مستقیما جهت احیای موی آسیب دیده و یا صاف کردن موهای فر استفاده می شود. در افرادی که موهای وز و فری دارند یا به وسیله رنگ، دکلره یِ پی در پی یا به سبب وجود حرارت باعث از دست دادن کراتین موهایِ خود شده اند، این پروتئین به اندازه کافی در موهایشان وجود ندارد و با انجام کراتینه مو، این پروتئین مجدد به موهایشان باز می گردد. به طور کلی، افرادی که موهای آسیب دیده، ضخیم و وز دارند بهتر است از این روش بهره مند شوند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیز در مورد خطرات احتمالی سلامتی برای افرادی که در معرض فرمالدئید قرار دارند هشدار داده و اظهار دارد که برخی فرمول ها و محصولاتی که ادعا می کنند طبیعی، ارگانیک یا فاقد فرمالدئید هستند ممکن است این موضوع صحت نداشته باشد. مهمترین اصل برای یک کراتینه مو خوب نداشتن فرمالدهید میباشد. اما خوب است بدانید که فرمالدئید تنها ماده مضر موجود در کراتین مو نمی باشد. اما توجه داشته باشید که روش صافی دائمی یا صافی ژاپنی تنها برای موهای طبیعی و زنگ نشده است.

همانطور که می دانید صاف کردن موها با کمک روش هایی نظیر سشوار و اتو مو، نه تنها بسیار زمان بر است بلکه می تواند باعث خشکی، سوختگی، وز شدن و وارد آمدن آسیب جدی به موها شود. اگر موهای شما بر اثر استفاده مداوم رنگ مو یا وسایل حرارتی مانند اتومو آسیب دیده است یا موهای فر و وز دارید که تمایلی به صاف کردن روزانه آن ها ندارید، کراتین برای شما بهترین گزینه است. عجرت سالندارانی که خدمات کراتینه ارئه میدهند کاملا سلیقهای است و برای آن نمیتوان بازه مشخص کرد. به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح میدهند از شیوههای طبیعیتر بهره بگیرند تا در آینده نیز مویشان دچار مشکل نشود. غیر از ریزش، نازک شدن موها طی چند هفته پس از کراتین، در اینگونه افراد دیده می شود. روش کراتینه مو که در سالنهای زیبایی استفاده میشود، شامل چند مرحله پ حتی چند روش است. در روشهای کراتینه مو، این ماده باعث صاف نگهداشتن موها بهمدت چند ماه میشود. با استفاده از یک شانه دندانه نازک، کراتین به کل مو پخش میشود . با شانه ای مناسب کراتین سیستین را روی مو توزیع کنید, از پشت گردن شروع کنید.